See tein on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "teins",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s",
"2": "*"
},
"expansion": "tein (plural teins or tein)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "tiyn"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Alternative form of tiyn."
],
"id": "en-tein-en-noun-F4EPa0VZ",
"links": [
[
"tiyn",
"tiyn#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiːɪn/"
},
{
"ipa": "/ˈteɪ.ɪn/"
},
{
"rhymes": "-iːɪn"
},
{
"rhymes": "-eɪɪn"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdä",
"3": "in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "tehdä + -in",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tehdä + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teintänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "te",
"2": "",
"3": "k",
"4": "i",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kytkin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"raw_tags": [
"with the derivational suffix -in"
],
"tags": [
"noun"
],
"word": "tekimennimi"
}
],
"glosses": [
"tool, means, implement"
],
"id": "en-tein-fi-noun-seYK2Ozo",
"links": [
[
"tool",
"tool"
],
[
"means",
"means"
],
[
"implement",
"implement"
]
],
"raw_glosses": [
"(usually in the plural) tool, means, implement"
],
"tags": [
"plural-normally",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "32 16 8 44",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 13 4 34 14 17 0 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 9 3 51 10 13 0 3",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
5
],
[
6,
10
]
],
"english": "I did/made all of it myself.",
"text": "Tein kaiken itse.",
"translation": "I did/made all of it myself.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of tehdä"
],
"id": "en-tein-fi-verb-12trpgJ0",
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"rare",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tie"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tie"
],
"id": "en-tein-fi-noun-g~XPR9jm",
"links": [
[
"tie",
"tie#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tee"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tee"
],
"id": "en-tein-fi-noun-Md48Bb14",
"links": [
[
"tee",
"tee#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nds-de",
"2": "numeral"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "German Low German",
"lang_code": "nds-de",
"pos": "num",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "ten",
"word": "tien"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "German Low German cardinal numbers",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "German Low German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"alternative form of tien (ten)"
],
"id": "en-tein-nds-de-num-~zQV7FkB",
"links": [
[
"tien",
"tien#German_Low_German"
],
[
"ten",
"ten#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "fr",
"3": "théine"
},
"expansion": "Borrowed from French théine",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French théine.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "hu-infl-nom",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teint",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineknek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekkel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "teinért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"plural"
]
},
{
"form": "teinné",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinekké",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinig",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teinekig",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teinként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"plural"
]
},
{
"form": "teinben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "teineken",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "teinnél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teineknél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinre",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "teinekre",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "teinhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "teintől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinektől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiné",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "teineké",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "teinéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "teinem",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessed-single",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinjeim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessed-many",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teined",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-single",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teinjeid",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-many",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teinje",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-single",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinjei",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-many",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinünk",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessed-single",
"possessive"
]
},
{
"form": "teinjeink",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessed-many",
"possessive"
]
},
{
"form": "teinetek",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-single",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teinjeitek",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-many",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teinjük",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-single",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinjeik",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-many",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "tein{{{1}}}",
"7": "",
"8": "{{{alt}}}",
"head": "",
"nopalindromecat": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "hu-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te",
"in"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teine",
"2": "e",
"3": "-"
},
"name": "hu-infl-nom"
}
],
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Hungarian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Hungarian links with redundant alt parameters",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "hu",
"name": "Organic chemistry",
"orig": "hu:Organic chemistry",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"theine (caffeine when present in tea)"
],
"id": "en-tein-hu-noun-1iLS5-xq",
"links": [
[
"organic chemistry",
"organic chemistry"
],
[
"theine",
"theine"
]
],
"raw_glosses": [
"(organic chemistry) theine (caffeine when present in tea)"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"organic-chemistry",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈtɛjin]"
},
{
"rhymes": "-in"
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "teinn"
},
"expansion": "Old Norse teinn",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse teinn.",
"forms": [
{
"form": "teinen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "teinar",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "teinane",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tein m (definite singular teinen, indefinite plural teinar, definite plural teinane)",
"name": "nn-noun-m1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a twig, offshoot"
],
"id": "en-tein-nn-noun-qh~PXR3m",
"links": [
[
"twig",
"twig"
],
[
"offshoot",
"offshoot"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"a spindle"
],
"id": "en-tein-nn-noun-ZjWPwyBl",
"links": [
[
"spindle",
"spindle"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tɛɪːn/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "azg",
"2": "adjective"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "San Pedro Amuzgos Amuzgo",
"lang_code": "azg",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"derived": [
{
"word": "ndaatein"
},
{
"word": "ngueetein"
},
{
"word": "teintsan"
}
],
"glosses": [
"cold"
],
"id": "en-tein-azg-adj-4nLe7N5y",
"links": [
[
"cold",
"cold#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tˠĩ̤˧/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "azg",
"2": "noun"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "San Pedro Amuzgos Amuzgo",
"lang_code": "azg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ice"
],
"id": "en-tein-azg-noun-TLCyUMYl",
"links": [
[
"ice",
"ice#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tˠĩ̤˧/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teins",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "teinet",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinets",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "nouns",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"g": "n",
"g2": "",
"g3": "",
"g4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein n",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "tein n",
"name": "sv-noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"theine (caffeine in tea)"
],
"id": "en-tein-sv-noun-sebbDlG~",
"links": [
[
"theine",
"theine"
]
],
"related": [
{
"english": "caffeine",
"translation": "caffeine",
"word": "koffein"
}
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "fr",
"3": "théine"
},
"expansion": "French théine",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "French théine",
"forms": [
{
"form": "teini",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "teini",
"5": "uncountable",
"6": "",
"7": "",
"8": "-",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein (definite accusative teini, uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "i",
"2": "-"
},
"expansion": "tein (definite accusative teini, uncountable)",
"name": "tr-noun"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Turkish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"theine"
],
"id": "en-tein-tr-noun-oKfZd5eC",
"links": [
[
"theine",
"theine"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/teˈin/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "svb",
"2": "noun"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ulau-Suain",
"lang_code": "svb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 9 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Ulau-Suain entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"woman"
],
"id": "en-tein-svb-noun-zy5b~x7w",
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
]
}
],
"word": "tein"
}
{
"forms": [
{
"form": "teins",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "s",
"2": "*"
},
"expansion": "tein (plural teins or tein)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "tiyn"
}
],
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English indeclinable nouns",
"English lemmas",
"English nouns",
"English nouns with irregular plurals",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:English/eɪɪn",
"Rhymes:English/eɪɪn/2 syllables",
"Rhymes:English/iːɪn",
"Rhymes:English/iːɪn/2 syllables"
],
"glosses": [
"Alternative form of tiyn."
],
"links": [
[
"tiyn",
"tiyn#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtiːɪn/"
},
{
"ipa": "/ˈteɪ.ɪn/"
},
{
"rhymes": "-iːɪn"
},
{
"rhymes": "-eɪɪn"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kytkin-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish nouns",
"Finnish rare terms",
"Finnish terms suffixed with -in (instrumental)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"derived": [
{
"raw_tags": [
"with the derivational suffix -in"
],
"tags": [
"noun"
],
"word": "tekimennimi"
}
],
"etymology_number": 1,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "tehdä",
"3": "in",
"id2": "instrumental"
},
"expansion": "tehdä + -in",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "tehdä + -in",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "k-∅ gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "33*D/kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kytkin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teintään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teintänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekiminään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tekimettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tekimittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tekimineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tekiminensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "rare"
},
"expansion": "(rare)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "te",
"2": "",
"3": "k",
"4": "i",
"5": "ä"
},
"name": "fi-decl-kytkin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"tool, means, implement"
],
"links": [
[
"tool",
"tool"
],
[
"means",
"means"
],
[
"implement",
"implement"
]
],
"raw_glosses": [
"(usually in the plural) tool, means, implement"
],
"tags": [
"plural-normally",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish verb forms",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 2,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
0,
4
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
2,
5
],
[
6,
10
]
],
"english": "I did/made all of it myself.",
"text": "Tein kaiken itse.",
"translation": "I did/made all of it myself.",
"type": "example"
}
],
"form_of": [
{
"word": "tehdä"
}
],
"glosses": [
"first-person singular past indicative of tehdä"
],
"links": [
[
"tehdä",
"tehdä#Finnish"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"indicative",
"past",
"rare",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 3,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tie"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tie"
],
"links": [
[
"tie",
"tie#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish noun forms",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ein",
"Rhymes:Finnish/ein/1 syllable"
],
"etymology_number": 4,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "noun form"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "tee"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of tee"
],
"links": [
[
"tee",
"tee#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural",
"rare"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯n/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯n]"
},
{
"rhymes": "-ein"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "nds-de",
"2": "numeral"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "German Low German",
"lang_code": "nds-de",
"pos": "num",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"extra": "ten",
"word": "tien"
}
],
"categories": [
"German Low German cardinal numbers",
"German Low German entries with incorrect language header",
"German Low German lemmas",
"German Low German numerals",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"alternative form of tien (ten)"
],
"links": [
[
"tien",
"tien#German_Low_German"
],
[
"ten",
"ten#English"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "fr",
"3": "théine"
},
"expansion": "Borrowed from French théine",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from French théine.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "hu-infl-nom",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinek",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teint",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineket",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "teineknek",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinnel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekkel",
"source": "declension",
"tags": [
"instrumental",
"plural"
]
},
{
"form": "teinért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekért",
"source": "declension",
"tags": [
"causal-final",
"plural"
]
},
{
"form": "teinné",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinekké",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinig",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"terminative"
]
},
{
"form": "teinekig",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"terminative"
]
},
{
"form": "teinként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekként",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-formal",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive-modal",
"plural"
]
},
{
"form": "teinben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekben",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"superessive"
]
},
{
"form": "teineken",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"superessive"
]
},
{
"form": "teinnél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teineknél",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekbe",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinre",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"sublative"
]
},
{
"form": "teinekre",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"sublative"
]
},
{
"form": "teinhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekhez",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekből",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekről",
"source": "declension",
"tags": [
"delative",
"plural"
]
},
{
"form": "teintől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinektől",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teiné",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "teineké",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "teinéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "teinekéi",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "teinem",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessed-single",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinjeim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"possessed-many",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teined",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-single",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teinjeid",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-many",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "teinje",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-single",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinjei",
"source": "declension",
"tags": [
"possessed-many",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinünk",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessed-single",
"possessive"
]
},
{
"form": "teinjeink",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"possessed-many",
"possessive"
]
},
{
"form": "teinetek",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-single",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teinjeitek",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-many",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "teinjük",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-single",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "teinjeik",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"possessed-many",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "hu",
"2": "noun",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"6": "tein{{{1}}}",
"7": "",
"8": "{{{alt}}}",
"head": "",
"nopalindromecat": ""
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tein",
"name": "hu-noun"
}
],
"hyphenations": [
{
"parts": [
"te",
"in"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teine",
"2": "e",
"3": "-"
},
"name": "hu-infl-nom"
}
],
"lang": "Hungarian",
"lang_code": "hu",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Hungarian entries with incorrect language header",
"Hungarian lemmas",
"Hungarian links with redundant alt parameters",
"Hungarian links with redundant wikilinks",
"Hungarian nouns",
"Hungarian terms borrowed from French",
"Hungarian terms derived from French",
"Hungarian terms with IPA pronunciation",
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Hungarian/in",
"Rhymes:Hungarian/in/2 syllables",
"hu:Organic chemistry"
],
"glosses": [
"theine (caffeine when present in tea)"
],
"links": [
[
"organic chemistry",
"organic chemistry"
],
[
"theine",
"theine"
]
],
"raw_glosses": [
"(organic chemistry) theine (caffeine when present in tea)"
],
"topics": [
"chemistry",
"natural-sciences",
"organic-chemistry",
"physical-sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "[ˈtɛjin]"
},
{
"rhymes": "-in"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "nn",
"2": "non",
"3": "teinn"
},
"expansion": "Old Norse teinn",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Norse teinn.",
"forms": [
{
"form": "teinen",
"tags": [
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "teinar",
"tags": [
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "teinane",
"tags": [
"definite",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "tein m (definite singular teinen, indefinite plural teinar, definite plural teinane)",
"name": "nn-noun-m1"
}
],
"lang": "Norwegian Nynorsk",
"lang_code": "nn",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"a twig, offshoot"
],
"links": [
[
"twig",
"twig"
],
[
"offshoot",
"offshoot"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
},
{
"glosses": [
"a spindle"
],
"links": [
[
"spindle",
"spindle"
]
],
"tags": [
"masculine"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tɛɪːn/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "ndaatein"
},
{
"word": "ngueetein"
},
{
"word": "teintsan"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "azg",
"2": "adjective"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "San Pedro Amuzgos Amuzgo",
"lang_code": "azg",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"cold"
],
"links": [
[
"cold",
"cold#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tˠĩ̤˧/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "azg",
"2": "noun"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "San Pedro Amuzgos Amuzgo",
"lang_code": "azg",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"ice"
],
"links": [
[
"ice",
"ice#English"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/tˠĩ̤˧/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tein",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teins",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"singular"
]
},
{
"form": "teinet",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinets",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"indefinite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "nouns",
"3": "",
"4": "",
"5": "",
"g": "n",
"g2": "",
"g3": "",
"g4": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein n",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "tein n",
"name": "sv-noun"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "caffeine",
"translation": "caffeine",
"word": "koffein"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Swedish entries with incorrect language header",
"Swedish lemmas",
"Swedish neuter nouns",
"Swedish nouns"
],
"glosses": [
"theine (caffeine in tea)"
],
"links": [
[
"theine",
"theine"
]
],
"tags": [
"neuter"
]
}
],
"word": "tein"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "fr",
"3": "théine"
},
"expansion": "French théine",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "French théine",
"forms": [
{
"form": "teini",
"tags": [
"accusative",
"definite"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "tr",
"2": "noun",
"3": "definite accusative",
"4": "teini",
"5": "uncountable",
"6": "",
"7": "",
"8": "-",
"f1accel-form": "def|acc|s",
"f1request": "1",
"f3accel-form": "nom|p",
"f3request": "1",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tein (definite accusative teini, uncountable)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "i",
"2": "-"
},
"expansion": "tein (definite accusative teini, uncountable)",
"name": "tr-noun"
}
],
"lang": "Turkish",
"lang_code": "tr",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Turkish entries with incorrect language header",
"Turkish lemmas",
"Turkish nouns",
"Turkish terms borrowed from French",
"Turkish terms derived from French"
],
"glosses": [
"theine"
],
"links": [
[
"theine",
"theine"
]
],
"tags": [
"uncountable"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/teˈin/"
}
],
"word": "tein"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "svb",
"2": "noun"
},
"expansion": "tein",
"name": "head"
}
],
"lang": "Ulau-Suain",
"lang_code": "svb",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 9 entries",
"Pages with entries",
"Ulau-Suain entries with incorrect language header",
"Ulau-Suain lemmas",
"Ulau-Suain nouns"
],
"glosses": [
"woman"
],
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
]
}
],
"word": "tein"
}
Download raw JSONL data for tein meaning in All languages combined (35.2kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"tein"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "noun",
"title": "tein",
"trace": "started on line 91, detected on line 91"
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – singular'",
"path": [
"tein"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "noun",
"title": "tein",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'non-attributive possessive – plural'",
"path": [
"tein"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "noun",
"title": "tein",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"tein"
],
"section": "Hungarian",
"subsection": "noun",
"title": "tein",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.